Co je to svoboda? Muška jenom zlatá …

17Leden

Co je to svoboda? Muška jenom zlatá …

Čím jsem starší, tím víc přemýšlím o hodnotách. O tom, jak jsou jednotlivé hodnoty relativní. O tom, co mi za co stojí… co to vlastně je taková svoboda, respekt, nezávislost, zodpovědnost.

Myslíme si, že jsme svobodní. A jsme? Kde vlastně končí moje svoboda a začíná svoboda druhého? Jaké prostředky jsou pro mne přijatelné pro udržení vlastní svobody? Čím se ještě omezit nechám a co už je pro mě nepřijatelné? Jaká společenská omezení slouží v důsledku pro mé dobro?

Každé dítě může sledovat ty nejnechutnější sexuální praktiky na internetu, protože máme přeci svobodu. Tedy pardon, jen pokud zalže, že už mu bylo 18 let. Každé dítě se dříve či později nevyhne kinematografii s násilnou tématikou, která je jeho podvědomí dávkována po kapkách a stále. Jsme přeci svobodní. Můžeme si vybírat, na co se budeme dívat. Zatímco porno a návody na jaderné bomby jsou na internetu dostupné všem, informace o léčivých účincích bylinek nám v dobrém úmyslu firmy na svých produktech zveřejňovat nesmí. Každý by si na krabičku totiž mohl napsat, co chce a jak by se v tom chudák spotřebitel měl zorientovat? Máme svobodu projevu, ale spotřebitele je potřeba dobře chránit. Jenže jak k tomu přijdu coby spotřebitelka, která chce mít informace o účincích bylinek na čajích a bylinných mastech? Kde je moje svoboda?

Naši zákonodárci na mne myslí, když vytvářejí škatulky proto, kdo je tím správným a přijatelným učitelem. Vytvářejí pro mne ty správné škatulky na to, jak mohou vypadat mateřské školky i domovy důchodců. Určují za mne ty správné hygienické předpisy, aby každá grilovaná klobása byla správně skladována v lednici vyhrazené pouze na maso. Aby každá domácí marmeláda byla produkována ve vykachličkované kuchyni s pákovou baterií. Ale co když si chci koupit nepasterované mléko? Kde je moje svoboda pít mléko přímo od krávy? Kde je moje svoboda rozhodnout se, že moje dítě nebude očkované? Kde je moje svoboda přečíst si na extraktech z bylinek informace o tom, jak mi bylinky mohou pomoci?

Lidé chtějí mít své jistoty a lobbisté chtějí mít byznys pro ty, kteří je platí. A to jde dohromady. Moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého. Svoboda neznamená nezávislost. Všichni jsme závislí jeden na druhém. Když budu vyznávat svobodu k libovolné akci, budu si užívat, že si dělám to, co chci. Nepříjemným výsledkem ale bude, že se mi dostane nahodilých reakcí reality. Ten, kdo si dělá, co se mu zachce, zažívá sice určitý pocit svobody, ale nesměřuje k cíli. Na druhou stranu se mohu rozhodnout vyznávat svobodu k dosažení cíle. Pak ale platí, že když něco chci, tak něco musím. Pokud si chci svobodně volit to, co kupuji, ať už výrobky nebo služby, musím za svou volbu přebírat zodpovědnost a také nést riziko. Já osobně raději volím možnost vybírat si produkty svobodně, bez zásahu státu. Ocenila bych, kdyby mi stát řekl „tento výrobek doporučuji – certifikuji“. Často dám například na známku „Klasa“. Ale nechci a nikdy nebudu podporovat, aby mi stát diktoval, co pro mě je a není dobré, nebo aby mi některé produkty dokonce zakazoval. Stát diktuje ve jménu dobra pro spotřebitele. A takové chování je pro mne za hranicemi respektu k osobním právům a svobodě člověka.

 

Autorka článku: Adéla Humlová

Více o autorce najdete zde.

 

Autor článku: Adéla Humlová  Vydáno: 17 Jan 
  • Komentářů k článku: 0

    Napište nám váš názor

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    Team